اهمیت آموزش از منظر امام حسن مجتبی علیه السلام

اهمیت آموزش از منظر امام حسن مجتبی علیه السلام | راه گرامیداشت اهل البیت چیست⁉️

به مناسبت هفتم صفر سالروز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به روایت سالروز شهادت امام مجتبی(سلام الله علیه) طبق برخی از اقوال، بیان داشتند: طبق نقل مرحوم صدوق و برخی از محدّثان، شهادت امام مجتبی(سلام الله علیه) هفتم صفر می‌باشد، باید توجه داشته باشید که گرامیداشت ائمه(ع) به تذکره معارف آنهاست.

ایشان به حدیثی از وجود مبارک امام مجتبی علیه السلام اشاره کردند و اظهار داشتند: امام مجتبی علیه السلام به ما فرمود: «کونوا اوعیه العلم بمصابیح الهدی»؛ مهم‌ترین وظیفه حوزوی و دانشگاهی خصوصاً و توده مردم عموماً، عمل به وصیت امام مجتبی(ع) است. ایشان فرمود «ظرف دانش باشید و چراغ هدایت»؛ وقتی ظرف علم شدید از بنان و بیان شما علم نشأت می‌گیرد، آنگاه وقتی حرف می‌زنید عالمانه است، چیزی می‌نویسد عالمانه است، قیام و قعودتان عالمانه است. یک ظرف عطر وقتی درش باز می‌شود جز بوی خوب چیز دیگر ندارد، وقتی یک فرد دانشگاهی و حوزوی حرف می‌زند یا کاری انجام می‌دهد یا چیزی می‌نویسد، نباید جز علم، اثر دیگری داشته باشد.

برای باز کردن سر کتاب آنلاین +دعا های رایگان اینجا کلیک کنید

معظم له خاطرنشان کردند: امام مجتبی(ع) می‌فرماید تا نفس می‌کِشی یا درس بده یا درس بخوان، یا بحث کن، یا مطالعه کن، یا کتاب بنویس، تا بشوی چراغ هدایت، آن درسی که راه را به دیگران نشان بدهد! وجود مبارک امام صادق(ع) به مفضّل فرمود تو شاگرد مایی، تو شیعه مایی، تو وقتی مُردی باید بچه‌هایت از تو کتاب های تو را ارث ببرند نه نوشته های دیگران را بگیری در کتابخانه‌ات بگذاری. همین تفکر است که باعث شده امثال ابوریحان ها بعد از هزار سال همچنان با عظمت بمانند. اینها گذشته از اینکه حرف‌های تازه آوردند عمر را در راه علم صرف کردند، اینها را اهل بیت علیهم السلام تربیت کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه، به روال جلسات گذشته به شرح نامه های نهج البللاغه پرداختند و در خصوص نامه ۶۷ نهج البلاغه ابراز داشتند: … دستور حضرت این است که به انسان متمکّن می‌گوید: «المسکین رسول الله» یعنی شما که از نظر مسائل مالی قدرت دارید آن نیازمندی که به تو مراجعه کرده است می‌دانی چه کسی او را فرستاده؟ این را خدا فرستاده. اگر کسی قدرتی داشت و مشکل این آقا را حل نکرد فرستاده خدا را رد کرده است، بعد هم طولی نمی‌کشد که قدرت از او گرفته می‌شود. اگر ما این را باور کردیم تا آنجا که ممکن است مشکل مردم را حل می‌کنیم.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.