بیوگرافی و مصاحبه با مجید صالحی

بیوگرافی:
مجید صالحی ۱۳۵۴/۶/۲۶ تهران محله امامزاده حسن
بازیگر و کارگردان تلویزیون و سینما . فارغ التحصیل کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی.

چی شد که به سمت بازیگری آمدی و این حرفه را انتخاب کردی؟
واقعا ناخواسته بود. منظورم اینکه آگاهانه و از روى علاقه شدید به سمت بازیگرى نیامدم؛ در واقع اواخر نوجوانى از یه دختری خوشم میومد و چون او کلاس بازیگری میرفت منم برای دیدن او در کلاسها ثبت نام کردم، که البته بعد ثبت نام متوجه شدم کلاسها مختلط نیست و من فقط پولم را هدر دادم ، ولى در همان یک جلسه کنجکاوى بنده در رابطه با بازیگرى آغاز شد و بعدها در ابتداى جوانى و اواخر دبیرستان مجدداً و آگاهانه به کلاسهاى بازیگرى رفتم در کل استارت بازیگری من از اینجا زده شد. ولی خودمم چون آن زمان فیلم کرایه میدادم منو واقعا به این سمت جذب کرد. یادم میاد بعضى از فیلمهام رو من بالای ۲۰ بار دیدم.مثل پاپیون (استیو مک کویین و داستین هافمن) یا کندو (فریدون گله با بازى آقاى بهروز وثوقى)

شما در محله ای به دنیا آمدی و بزرگ شدی که معمولا بچه ها در آن سن و سال یا سمت ورزش و فوتبال میرفتن یا کارهای خلاف. برای دوستان و اقوام تعجب نداشت که شما سمت هنر رفتی؟
پدر و مادر خدابیامرزم از اول به ما این استقلال را دادند که هرکدام در رشته ای که علاقه داشتیم فعالیت کنیم و بقیه دیگر زیاد برام مهم نبودند چه فکرى مى کردند؛چون یادمان نرود ما فقط یک بار زندگى میکنیم ، پس چقدر خوبه آدمها کارهایى رو که دوست دارند و ازش لذت میبرند رو انجام بدهند.(البته ناگفته نماند من هم مدتى فوتبال باشگاهى در رده جوانان بازى کردم)
در کل خانواده اى علاقه مند به سینما هم داشتم، الان برادرم بزرگترین منتقد من و خواهرم هم فارغ التحصیل ارشدکارگردانی سینما از دانشگاه هنرهاى زیبا است.

شما از بازی در نقش مجید دلبندم شناخته شدی و در اذهان ماندی. از آن سریال و انتخابت برای آن نقش بگو.
البته من قبل از اون با یه سری تله تاتر ها و کارهاى دیگر جلوی دوربین رفته بودم. و بعد ها یک مجموعه ای ساخته شد به کارگردانى حسین محبّ اهرى به اسم (جنگ آفتاب) که در آن تیم من و سیاوش مفیدی و …بودیم و بهراد خرازی که مجید دلبندم را با هم بازی میکردیم .بعد از آن کار با بهراد رفتیم پیش تولید مجموعه اى به اسم سیب خنده به کارگردانی: رضا عطاران و خانم شیرین جاهد و به تهیه کنندگى: بیژن بیرنگ و خدابیامرز مسعود رسام ساخته شد که ما آیتم مجید دلبندم را بازی میکردیم. بعد از سیب خنده سریال مجید دلبندم را رضا عطاران شروع کرد و چون خودم مى خواستم مدتی جلوی دوربین نروم ، در پشت صحنه با صداى عروسک مجید دلبندم و دستیارى و برنامه ریزى همان سریال ادامه دادم و ۱۳ماه همه پیشنهاد هارو رد کردم.
سریال قطار ابدی و بازى هم زمان در سه نقش که بازی در نقش حسن کچل ماندگار شد.
بله قطار ابدی ۳ نقش بازی میکردم. یک نقش حسن کچل بود و یکی رابین هود و دیگری آیتمى بود با نام گروه درمانى با رضا عطاران و حمید لولایی و … هم بازى بودیم که خداروشکر این کار هم مورد استقبال مردم واقع شد. البته در این ۱۳ ماه اولین فیلم سینمایی خود را در فیلم (یکى بود یکى نبود آقاى ایرج طهماسب عزیز بازی کردم.

مجید صالحی دیگر در نقش و کاراکتر طنز جا افتاده و همیشه برای سریال ها و فیلم های طنز گزینه بود. این موفقیت و طنازی در ذات شما همیشه بوده یا با ارتباط گرفتن با کاراکترها به وجود می آمد؟
موفقیت که لطف شماست و در مورد طنازى باید بگم من که به شخصه خیلی خجالتی ام؛ ولى در کل ، هم با ارتباط گرفتن با کاراکترها که بستگى به فیلمنامه داشت هم موارد دیگر ؛ سعی کردم بازی مورد قبولى در فیلمها انجام دهم. البته خب کارهاى جدى هم در همان ابتدا مثل سریالهاى خانه پدرى و پلیس جوان را هم بازی کردم که نقشهایم کاملاً جدی بود

بازی در سریال مدینه در کاراکتر جدی یه چهره متفاوت از مجید صالحی بود از نوع انتخاب و اعتماد گروه برای دادن نقش جدی به شما بگو.
من با سعید نعمت الله آشنا شدم و یه روز بهم گفت میشه ازت یه نقش خوب جدی بیرون کشید که این اتفاق برام در مدینه که نوشته خود سعید عزیز و به کارگردانى : آقاى سیروس مقدم افتاد و مردم خیلی استقبال کردند. و از هر دو بزرگوار به خاطر اعتماد و انرژیشون ممنونم.

بازی در استراحت مطلق و کاندید شدن درچند بخش جایزه جشنواره.
براى این نقش رضا عطاران من رو به کاهانى پیشنهاد داد و من هم با اینکه اصلى نبود ولى چون نقشى متفاوت بود و هم کارهاى کاهانى را دوست داشتم و هم به هوش رضا عطاران ایمان داشتم با جان و دل قبول کردم و کارى بود لذت بخش که همه چیز با برنامه ریزی بود، تمرینات وتست گریم و … که جا داره از آقاى سعید ملکان عزیز هم به خاطر طراحى گریم بنده که بسیار در متفاوت بودن من کمک کرد و احساس نشد تشکر ویژه بکنم.

پس شما میگی اگر نقش و فیلمنامه خوب باشه حاضری نقش مکمل و با دستمزد کمتر هم بازی کنی؟
بله دقیقا.
یعنى برخلاف اینکه میگن مجید صالحى جزو بازیگران گرانى است و سخت قرارداد میبندد؟
ببینید صادقانه بگم به فیلم بستگى دارد
اما من برای کارهای خوب هیچ وقت قرارداد مالی نمیبندم و سفید امضا میکنم. یا اغراق نکنم چانه نمیزنم برخلاف اینکه خیلی میگن مجید صالحی بازیگر بد قلق در قرارداد است.
یه بازی فوق العاده متفاوت در سریال آسپرین داشتی.
بله خدا رو شکر جوانها خیلى دوست داشتن
واقعا آن سریال یکی از کارهای خوب من در سینما و تلویزیون بود. من براى فیلم (استراحت مطلق)جایزه بهترین بازیگر مرد جشن حافظ را از استاد علی معلم نازنین گرفتم، و پارسال خیلى دوست داشتم این سریال و بازى من در آن جشنواره دیده میشدکه کم سعادت بودم.
در کنار بازیگری کارگردانی هم میکنی. کی باید منتظر اولین فیلم بلندت باشیم؟
از نحوه ورودم به کارگردانی اول بگم. اولین بار مجموعه (آشتى کنان ) به تهیه کنندگى آقاى رسام بود که به عطاران پیشنهاد شده بود و ایشون اصرار کرد که مجید از عهده این کار برمیاد و آنها کار را به من بدهند. بعد از آن سریال ۴*۳ قرار بود آقای محمد حسین لطیفی کارگردان باشند. ایشون به من گفتند تو بساز و سازمان قبول نکرد. ما بدون اینکه بهشون بگیم شروع کردیم و کار پیش رفت و اواسط کار سازمان متوجه شد و خواست جلوی کار را بگیره که آقاى لطیفى گفت شما صبر کنید و خروجی کار را ببینید که الحمدالله بازتاب بسیار خوبی داشت. و در اینجا هم على مسعودى (مشهدى) نویسنده کار من رو به آقاى لطیفى پیشنهاد داد.
در مورد اولین فیلم سینمای ام ، ۶ساله که صحبت کردم با تهیه کننده های مختلف و تماماً به بنده لطف داشتند و در واقع کوتاهى از جانب بنده بوده و بى دلیل هم نبود ، چرا که درگیر بیماری و بعدش هم فوت مادرم و بعد از آن به دنیا آمدن دوقلو هام شدم . ولی حتما به زودی این کار را خواهم کرد.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستی؟
متاسفانه چند وقت فیلم هایی که بازی کردم به مشکل خورده بود که به نوبت الان در حال پخش است. از سه بیگانه تا من و شارمین و ثبت با سند برابر است و… سال آینده هم چند فیلم اکران خواهد شد. فیلم (شاه کش) به کارگردانى: وحید امیرخانى آخرین کارم بود در نقش کاملاً جدى که متاسفانه در جشنواره پذیرفته نشد که با خانم مهناز افشار و آقایان هادى حجازى فر و فرید سجاد حسینى و… همبازى بودم .در حال حاضر با چند پروژه سینمایی صحبت کردم که احتمالا تا قبل از عید با یکی از آنها قرارداد امضا خواهم کرد.

نقشی بوده که از صمیم قلب دوست داشته باشی تو بازی کنی؟
بله ، بعضى از کارها که بهم پیشنهاد شد و متاسفانه بنا به دلایلى نتونستم بازى کنم.
به عنوان مثال خیلی دوست داشتم در فیلم (ماجرای نیم روز) که بهم پیشنهاد شد باشم ولی افسوس سرکار بودم. چون هم کارهاى کارگردانش آقاى مهدویان رو دوست داشتم هم تهیه کننده کار بلدش آقاى رضوى عزیز رو

بهترین فیلمی که تابحال دیدی؟
گرین مایل (مسیر سبز) – هامون – آژانس شیشه ای و …

بهترین دوستت.
خدا رو شکر یکى از بزرگترین سرمایه هاى زندگیم دوستانم هستند و انقدر زیادن که نمیتونم اسم شخص خاصی رو ببرم.

بهترین بازیگر مرد و زن ایران.
بازیگر خوب زیاد داریم در سینما ، که انتخاب کردن یک شخص برام امکان پذیر نیست

بهترین بازیگر مرد و زن مقابلت.
رضا عطاران -مهران غفوریان-مریلا زارعی-ایرج طهماسب-محمد کاسبى- فرهاد اصلانى و شهاب حسینى در پلیس جوان- مهرداد صدیقیان و شبنم مقدمى در مدینه – امین حیایى و… به خدا ٢ صفحه باید اسم بنویسم،چون واقعاً از بازى کردن در کنار تک تکشان لذت بردم و آموختم. و لحظاتى بوده فراموش نشدنى

بهترین لحظه زندگی ات.
با هشتاد درصد لحظه هاى زندگیم حال کردم و راضى ام حتى بعضى از شکست هام.
ولى هنوز بهترین لحظه اتفاق نیافتاده

بدترین لحظه زندگی ات.
فوت عزیزانم و هموطنانم
مثل زلزله اخیر در کرمانشاه
یا شهادت دریانوردانمون که دل هممون رو سوزوند

بهترین خصوصیت اخلاقی ات.
دیر رسیدن سر قرار هام چون هر وقت زود رسیدم اتفاق ناگوارى افتاده.
ولى از شوخى گذشته همراه بودنم با دیگران

بدترین خصوصیت اخلاقی ات.
زود عصبی میشم و تنبل بودن در اتمام کارها و هدفهام

کلاً این رو هم بگم بهترین و بدترین برام معنا نداره ، چون از هر بهترینى ممکنه بهتر ترى هم وجود داشته باشه و برعکس از هر بدترین هم ممکنه ، بدترینى باشه که خدا نصیب هیچ کس نکنه

مجید صالحی:
لنگ در هوا و بلاتکلیف

رضا عطاران:
چارلین چاپلین زمان و رفیق همیشگى

مهران غفوریان:
از بودن باهاش هیچ وقت خسته نمیشی

مهران مدیری:
دکترای کمدی و شومنی – مرد درخشان این روزها

ایرج طهماسب:
استاد بی نظیر و بهترین در کار کودک

حمید جبلی:
طناز و محبوب براى همه فصول

عبدالرضا کاهانی:
امیدوارم باز هم با هم کار کنیم

امیر نوری:
حکم پدر و پسر و برادر را برایم داشته

علی صادقی:
امیدوارم قدر خودشو بدونه

یوسف تیموری:
افسوس که کسی باور نکرد یکی از بهترین ها در ایران بود

شهاب حسینی:
سوپراستار و دوست داشتنی

اصغر فرهادی:
مایه افتخار سینمای ایران

گلشیفته فراهانی:
خواستن توانستن است

ترانه علیدوستی:
سوپراستار و محبوب

مریلا زارعی:
بازیگر و همراه دوست داشتنی

پرستو صالحی:
زیر اسمان شهر -مظلوم و ساده و مهربان

اکبر عبدی:
مرد هزارچهره

سعید آقاخانی:
رفیق و مرموز و دوست داشتنی

سیروس مقدم:
کارگردان دلچسب

محمدرضا گلزار:
سوپراستار و جذاب

علی معلم:
معلم فراموش نشدنی سینمای ما

خسرو شکیبایی:
تکرار نشدنی – روحش شاد

فرهاد اصلانی:
بازیگر مولف و بى نظیر و دوست داشتنی

حمید لولایی:
خشایار موستوفی – رفیق قدیمی

محمد کاسبی:
خوش رکاب- کودک مهربان برقرار و پاینده باشد

نوید محمدزاده:
پدیده بازیگری

دوقلوها:
بزرگترین نعمت های خداوند

همسر:
خدا تا ابد برای من حفظش کنه

سینما:
دنیای جذاب و جادویی

صحبت پایانی:
تشکر میکنم از کانال پرطرفدار اخبار روز ایران و امیدوارم اعضای این خانواده بزرگ از این مصاحبه لذت برده باشند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.