متصل کردن نورون‌ها (یاخته های عصبی) با استفاده از لیزر

تیمی از مهندسان دانشگاه آلبرتا تکینیکی را ابداع کرده‌اند تا با استفاده از لیزر نورون‌ها را به هم متصل کنند.
همان طور که می دانید، اگر غلاف میلین سلول عصبی آسیب ببیند و یا حتی در نقطه‌ای قطع شود انتقال پیام‌های عصبی با مشکل مواجه می‌شود و به صورت بالقوه احتمال بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله فلج اندام‌ها به وجود می‌آید. ازآن جا که نورون‌های بالغ نمی‌توانند تقسیم شوند، در صورت آسیب قادر به ترمیم خود نیستند. به همین دلیل است که درمان این دسته از بیماری‌ها بسیار دشوار است.

برای باز کردن سر کتاب آنلاین +دعا های رایگان اینجا کلیک کنید

متصل کردن نورون‌ها (یاخته های عصبی) با استفاده از لیزر

پژوهشگران با استفاده از لیزری به نام femtosecond laser ، نور لیزر را یک تا دوبار و هر بار به مدت ۱۵ میلی‌ثانیه (هر میلی ثانیه برابر با یک هزارم ثانیه است) در ظروف آزمایشگاهی به نورون تاباندند.
این لیزرها می‌توانند پرتوهای خود را در زمانی در حد فمتوثانیه – که برابر با ۱۰ به توان منفی ۱۵ ثانیه است – به هدف مورد نظر بتابانند. با توجه به موفقیت دانشمندان در اتصال سایر سلول‌ها با استفاده از لیزرفمتوثانیه، محققین این پروژه ایده استفاده از آن در اتصال نورون‌ها را عملی کردند.
شرح این مطالعه که در نشریه Scientific Reports سال ۲۰۱۷ به چاپ رسیده، چگونگی تنظیمات دقیق این لیزرها را بیان کرده است که طی فرآیندی تحت عنوان همی‌فیوژن (hemifusion) به اتصال آکسون یک نورون به جسم سلولی نورون مجاور در محل تلاقی آن‌ها منجر شده است.
این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که پرتوهای لیزر فمتوثانیه پیوند مولکول‌های چربی غشای نورون را می‌شکنند و امکان برقراری پیوند با مولکول‌های چربی غشای نورون مجاور را برای آن‌ها فراهم می‌کنند.
یکی از محققین این دست آورد می‌گوید: «هرچند هنوز نمی‌توانیم به داخل ستون مهره ها برویم و نخاع را ترمیم کنیم اما، حداقل این دست آورد ما را به آن هدف نزدیک می کند.»

برای باز کردن سر کتاب آنلاین +دعا های رایگان اینجا کلیک کنید

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.