چرا باید لباس های نو را قبل از پوشیدن بشوییم ؟

پرسش و پاسخ
آیا لباس های نو، قبل از پوشیدن باید شسته شوند؟

آیا شما هم جزو آن افرادی هستید که بلافاصله بعد از خرید لباس دوست دارید آن را بپوشید؟ تا به حال پیش آمده لباس های جدیدتان را بعد از خرید بشویید؟ به نظر شما اصلاً به شستن لباس های نو احتیاجی هست؟ فکر می کنید شستن لباس هایی که حتی برچسب هایشان کنده نشده آنها را خراب می کند؟
اغلب مردم زمانی که لباسی می خرند به مواد به کار رفته در آن فکر نمی کنند. مواد شیمیایی که ممکن است از کشور دیگری وارد شده باشند و به پوست آسیب برسانند.
لباس های نو به ظاهر تمیز و عاری از هر گونه میکروبی هستند ولی در واقع یک محیط مناسب برای رشد بسیاری از موجودات ریز از جمله شپش هستند. شپش هایی که ممکن است به صورت معمولی به چشم نیایند ولی در تار و پود لباس نفوذ کرده اند.
بنابراین شستن لباس های تازه خریداری شده پیش از پوشیدن ضروری است، گاهی حتی یک بار شستن برای از بین بردن کلیه آلودگی های لباس کفایت نمی کند باید آن را چندین بار با دقت شست و مقابل آفتاب خشک کرد.
رنگ و فرمالدهید (گازی تند با بوی زننده) دو مقصر اصلی حساسیت های افراد به لباس هستند. اکثر پارچه های مصنوعی با آزوآنیلین رنگ می شوند که می تواند باعث واکنش های شدید پوستی به یکسری سموم موجود در لباس شود.
در نتیجه وجود این ترکیب شیمیایی، پوست فرد، ملتهب و خشک می شود و گاهی شروع به خارش می کند.
بنابراین ممکن است برخی افراد، بعد از یک بار پوشیدن لباس جدید، در نواحی حساس بدن که سریع تر آسیب می بینند؛ مانند گردن، ران ها ، زیر بغل و کمر احساس سوزش و قرمزی داشته باشند.

نکته مهم دیگر این است که بسیاری از لباس های موجود در فروشگاه ها توسط افراد مختلف پوشیده می شوند (پرو می شوند). همان طور که خود ما لباس ها را قبل از خرید، تست می کنیم.

بنابراین از این به بعد فریب ظاهر نوی لباس را نخورید!

سایت پزشکان بدون مرز/همراه با اندکی اصلاح و تغییر

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.