‍نحوه کاشت پیاز سنبل و لاله

‍نحوه کاشت پیاز سنبل و لاله

لاله
سنبل
کاشت پیاز این گل بسیار آسان میباشد اما چون گل زیبا و خاصی است خیلی ها فکر میکنن کاشت آن سخت است و تخصص زیاد میخواد.

کاشت در گلدان :
بعداز اینکه پیاز لاله را تهیه کردین مقداری خاک سبک و به تعداد لاله ها گلدان سایز۱۰ یا ۱۲ یا ۱۴ تهیه کنیدیعنی دهنه گلدان۱۰ یا ۱۲ یا ۱۴ سانتی متر باشد توجه داشته باشید که همین سایز گلدان کافی است و سایز بزرگتر و کوچکتر مناسب نیست.

البته اگر قصد دارید چند پیاز را باهم در یک گلدان بکارید آن وقت باید سایز گلدانتان بزرگتر باشد.

یک سوم گلدان را از خاک پر کنید سپس پیاز گل لاله هلندی را به طوری که نوک آن به سمت بالا باشد درون گلدان قرار دهید و بقیه خاک را درون گلدان بریزید سعی کنید که خاک روی پیاز را کامل نپوشاند اگر مقداری از نوک پیاز از خاک بیرون باشد بهتر است حالا کافیست گلدانتان را خوب آبیاری کنید و در جایی خنک بگذارید مثلا بیرون از منزل در معرض هوای آزاد بله هوای آزاد تعجب نکنید سنبل و لاله در فصل سرما جوانه میزنن و در ایام عید به گل مینشینند.

اگر میخواهید قبل از عید گل لاله شما خوب در آمده باشد بعداز اینکه پیاز شما در هوای آزاد جوانه زد و ساقه های آن بزرگ شدن و به نزدیک گل دادن رسید حدود بیست روز مانده به عید گلدان خود را به محلی گرمتر انتقال بدید تا مراحل گلدهی زودتر انجام پذیرد.

کاشت در باغچه :
قسمتی از باغچه را که میخواهید لاله ها در آن کاشته شود را شخم بزنید و خاک ان را خوب خورد کنید سپس لاله هارا در عمق ده سانتی متری خاک بکارید و دیگه کاری بهش نداشته باشید. اصلانم نگران برف و بارون و این چیزها نباشید چون این آب و هوای طبیعی باشد تا لاله رشد کند و این گل زیبا در سرمای زمستان شروع به رشد میکند و در اوایل بهار به گل مینشیند.

زمان کاشت پیاز لاله :
بهترین زمان کاشت اواخر پاییز تا اوایل زمستان میباشد.

نور:
لاله به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در زمان گلدهی پس اگر درون منزل نگهداری میکنید پرنور ترین مکان را برای این گل زیبا انتخاب کنید مثلا کنار پنجره جنوبی

آبیاری:
لاله به آبیاری زیادی احتیاج ندارد هر وقت که سطح خاک خشک شد آبیاری کنید مواظب باشید آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز میشود.

نگهداری :
لاله یک گل دائمی نیست پس نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند دوام گل نهایتا یک ماه میباشد اما بعداز از بین رفتن گل پیاز آن را از خاک در بیارید و ساقه آن را قطع کنید در محلی خشک و تاریک بگذارید تا سال دیگه هم میتوانید بکارید و سبز میشود.

گیاهان پیاز دار مثل لاله و سنبل هرچه قدر محیطشون خنک تر باشه گل ها دوام بیشتری دارن.

هر وقت خاک خشک شد آبیاری کنید تا پیاز پوسیده نشه.
بعد از دوره گلدهی تا زرد شدن کامل برگ ها و از بین رفتنشون از گیاهتون نگهداری کنید، در این مدت برگ ها رو جدا نکنید و به آبیاری هم ادامه بدید.
با این کار پیاز انرژی کافی رو دریافت میکنه تا بتونه سال آینده هم گلدهی داشته باشه.
بعد از اینکه برگ ها خشک شدند پیازها رو از خاک خارج کنید و تا زمستان سال بعد انبار کنید (البته میتونید در همون خاک هم نگهداریشون کنید، در این صورت تا زمستان سال بعد نباید آب بهش برسه)

روش انبار کردن پیازها:
بعد از خارج کردن پیاز از خاک نشوریدش و فقط خاک اطرافش رو تمیز کنید (اگر پیاز رو شستید باید یک هفته در مکانی خشک و به دور از تابش مستقیم خورشید روی کاغذ یا روزنامه قرار بدیدش تا رطوبتش کامل گرفته بشه)

برای انبار کردن پیازها جعبه های مقوایی بهتر از پلاستیکی هست و بهتره کف جعبه رو با پیت ماس و شن خشک پر کنید بعد پیاز رو قرار بدید و روش هم روزنامه بذارید.
جعبه پیازها رو در محیط خنک نگهداری کنید .

کود دهی:
نیازی ندارد اما در صورت امکان مقداری ( ۱۰ درصد) کود دامی یا ورمی به خاک آن در زمان کاشت اضافه گردد.

خاک :
خاک مناسب برای لاله کوکوپیت و پیت ماس میباشد یا اینکه مخلوطی از کود و زغال و ماسه و خاک باغچه(ترکیب خاک گلکده عالیه براش)

البته پیاز لاله را درون باغچه هم میتوانید بکارید و با شرایط آب و هوای بیرون خودش سبز شده و به گل مینشیند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.