تولید مثل کوسه ها

تولید مثل کوسه ها
کوسه ها و سفره ماهی ها، ماهیان غضروفی هستند که بیشتر آن ها از طریق زنده زایی تولیدمثل می کنند تخم ها در درون رحم ماده رشد کرده و نوزاد از تخم بیرون می آید تعداد کمی از نژادهای کوسه ها تخم گذاری می کنند. یعنی تخم ها در بستر دریا رها می شوند تا خود به خود رشد کرده و از تخم بیرون بیایند.
نوزاد کوسه ها از سه طریق متولد می شوند:
۱تخم گذاری (Oviparity) – در بیشتر این گونه ها، جنین در حال رشد، در پوششی محافظت می شود که ضخامت آن برابر چرم است. بعضی از این پوشش ها برای محافظت در داخل شکاف ها قرار می گیرند. کوسه شیپوری ها و کوسه های متورم جزء گروه کوسه های تخم گذار هستند.
۲ زنده زایی (Viviparity) ـ این کوسه ها برخلاف سایر ماهی ها و همانند پستانداران از طریق بند جفت با نوزاد در حال رشد ارتباط دارند. این نوزادان زنده به دنیا می آیند و قادر به انجام هر کاری هستند. کوسه ماهی های سرچکشی، کوسه های requiem (مانند بول کوسه ها و کوسه های پلنگی)، کوسه های basking و سگ ماهی های نرم همگی جزء این گروه می باشند. کوسه آبی بیشترین تعداد نوزاد را به وجود می آورد که حداکثر تعدادی که تا به حال گزارش شده است ۸۲ کوسه می باشد.
۳ تخمگذار – زنده زا (Ovoviviparity) ـ این کوسه ها از طریق سفیده تخم و سیالاتی که از غدد دیواره لوله رحم ترشح می شود، تغذیه می شوند. تخم ها در درون لوله رحم شکسته می شوند و نوزاد از باقی مانده سفیده تخم و سیلات تخم راه تغذیه می کند.
همانند کوسه های زنده زا، نوزادان متولد شده قادر به انجام هرکاری می باشند. بعضی از آنها حتی از قبل از تولد هم قادر به انجام هر کاری هستند، همانند گونه هایی که از طریق oophagy تولید مثل می کنند. در این گونه ها اولین نوزادی که سر از تخم در می آورد بقیه تخم های موجود در لوله رحم را می خورد.
کوسه پلنگی های شنی، makos ، thresher (نوعی کوسه ماهی درنده)، porbeagles (نوعی کوسه ماهی خطرناک اقیانوسی) و کوسه های سفید عظیم الجثه همگی از طریق oopyagy تولید مثل می کنند.
رمز بقای این گونه ها در این است که نوزادان می توانند قبل از تولد تا حدود زیادی رشد کنند. کوسه های نهنگی در گذشته به عنوان گونه تخم گذار طبقه بندی شده بودند ولی امروزه این کوسه ها جزء همین گروه به شمار می آیند.
دانشنامه رشد/خلاصه شده

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.