ژیاردیـا لامبلیــا (دئودنالیس)

درخواستی
ژیاردیا لامبلیا G.lamblia یک انگل تک یاخته تاژکدار است که تروفوزوئیت پهن و گلابی شکل آن بین ۵/۹ تا ۲۰ میکرون طول و ۵ تا ۱۵ میکرون عرض دارد. دارای دو هسته و چهار جفت تاژک است. کیست بیضوی آن، ۱۰ میکرون طول، ۸ میکرون عرض(به طور متوسط) و دو یا چهار هسته دارد.

میکروبیولوژی آغازیان تاژکداران

ژیاردیـا لامبلیــا (دئودنالیس) یکـی از پاتوژن‌هـای تک‌یاخته‌ای مهم است که در طبقه بندی جزو تاژک داران روده‌ای قرار می‌گیرد. این انگل انتشار جهانی داشته، شیوع آن حدود ۲۰۰ میلیون نفر در دنیا تخمین زده می شود.

در بررسی های انجام گرفته در زمینه انگل های روده ای انسان در ایران در نیم قرن گذشته، ژیاردیا و آمیب هیستولیتیکا (عامل اسهال خونی)، از شایع ترین تک یاخته های بیماری زا بوده اند. مهم ترین راه انتقال آن توسط آب آلوده بوده ولی انتقال فرد به فرد و نیز انتقال از راه غذا نیز اهمیت دارد.

عواملی که باعث افزایش احتمال این عفونت می شوند، عبارتند از : زندگی در محیط های شلوغ و غیر بهداشتی (که در مورد کودکان مهد کودک بسیار مهم است)، آب آشامیدنی غیر استاندارد، کاهش اسید معده و رعایت نکردن بهداشت فردی.

توجه: در هنگام مسافرت و گردش خارج از منـزل از مصرف آب های غیـربهداشتی حتی بـرای شستشو و خوردن غذای پخته نشده جداً خودداری کنید.
پزشکان بدون مرز

میکروبیولوژی بهداشت بیماری_ها

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.