یخ آب زمستانه و مزایا

 

یخ_آب_زمستان_معایب_مزایا

یخ آب زمستانه و مزایا:

یکی از مواردی که در مدیریت باغات در زمستان می توان به آن اشاره کرد، اجراى یخآب زمستانه جهت ایجاد پوکى و افزایش خلل فرج خاک و مبارزه با جوندگان و آفات خاکزى (موش و …) است.

محاسن یخ آب:

آبیاری زمستانه در قدیم الایام مرسوم بوده و ایرانیان قدیم از علم بالایی برخوردار بوده اند.

❗️ آبیاری زمستانه در سالهایی که بارندگی کافی نیست و کم است برای حفظ گیاه و هم چنین حفظ جوانه از مرگ در سال هایی با زمستان های نسبتا گرمتر و کم بارش تر الزامی است.

❗️آبیاری زمستانه باعث از بین رفتن لارو و تخم آفاتی است که در سطح کم عمقی از خاک زمستان گذارنی می کنند.

❗️با آبیاری خاک در زمستان و یخ زدن آب بالطبع حجم خاک افزایش می یابد و با آب شدن در اواخر زمستان ایجاد یک لایه اسفنجی در سطح خاک شده و مانع از دست رفتن رطوبت قسمت های عمقی خاک می شود.

❗️با یخ آب و گرمای حاصل از گرمای نهان یخ لایه های زیرین سطح یخی محافظت می گردند.

نکته بسیار مهم:

لازم به ذکر است آبیاری بی رویه در زمستان نیز که در برخی شهرستان ها شایع است، نه تنها مفید نیست، بلکه ضرر هم دارد.

❗️یک فایده بسیار مهم دیگر یخ اب این است که چون در این فصل تعرق و تبخیر از گیاه خیلی پایین است و تقریبا نزدیک به صفر است و از طرفی دیگر در سال های خشک هم آب کمتری وارد گیاه می گردد، ارتباطات سلولی و میان سلولی از ریشه به درخت و به اتمسفر کمتر و تقریبا در حد صفر است، لذا بر مبنای قوانین فیزیکی فشار اسمزی گیاهی داخل گیاه
پایین می آید و درخت در معرض قرار گرفتن برای پذیرش سرمای بیرونی می گردد که با دادن آب این اثرات بر عکس می گردد و از سرمازدگی محافظت می گردد.

❗️ یخ آب یا آبیاری غرقابی یک روز قبل از اینکه دمای هوا به سرمای قابل توجهی (کمتر از صفر درجه سانتیگراد) برسد، در از بین بردن بسیاری از تخم ها، لاروها و حشرات کامل تاثیر بسیار زیادی دارد، ضمن اینکه بسیاری از بیماری های قارچی و باکتری ها، هم کنترل نسبی می شود.

❗️ تعداد زیادی از این آفات، آفات خاکزی هستند که خسارت خود را به ریشه و طوقه گیاهان می زنند. تعدادی از این حشرات، حشراتی هستند که تنها زمستان را در زیر خاک و کاه و کلش روی زمین می گذرانند و خسارات آنها در بخش های هوایی گیاه و با شروع فصل بهار ایجاد می شود.

لذا یخ آب زمستانه می تواند بخش زیادی از آفات را از بین ببرد.

در سال های اخیر آفت کرم سفید ریشه و آبدزدک ها، خسارت جدی را در باغات میوه و مزارع ایجاد کرده اند و کشاورزان با استفاده از سموم مختلف به مبارزه با آنها می پردازند، اما استفاده سموم در خاک خسارات جبران ناپذیری را در کیفیت خاک ایجاد می کند و اینجا است که لزوم استفاده از روش آبیاری غرقابی زمستانه را پررنگ تر می کند.

بهترین دمای هوا برای انجام این عملیات دمای ۷- است، باید توجه داشت که دماهای بسیار پایین می تواند به طوقه و ریشه درختان خسارت بزند و لذا در چنین دماهایی این روش توصیه نمی گردد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.